2022-10-07, penktadienis, 21:02.     Šiandien Ariogaloje saulė teka 07:33, leidžiasi 18:38, dienos ilgumas 11:5.

Respublikinė akcija tapusi realybe Raseinių krašte

2015-10-31, Algimantė Ambrulaitytė, Ariogalos gimnazijos jaunoji šaulė
Respublikinė akcija tapusi realybe Raseinių krašte

Ant kapų sužiba tūkstančiai žvakučių. Rudens atspalviais atkeliavusią lapkričio pirmąją daugybė žmonių skuba į kapines prisiminti mintyse savo brangius artimuosius, uždegti žvakutę, pabūti rimtyje ir susikaupime prie brangaus žmogaus kapo. Tačiau ar visi žmonės būna prisiminti? Kai kur vyraujanti amžina tamsa atskleidžia skaudžią tiesą – gausu vietų, kur tamsu ir tuščia, nors ten atgulę mūsų tautos didvyriai.

 


2013 metais jaunimas susibūrė akcijai „Uždek žvakutę partizanui savo krašte“, kurios metu lankomos gyvybes už Lietuvos laisvę paaukojusių mūsų tautiečių žūties vietos, tvarkomi jų kapai ir uždegamos žvakutės prie laisvės kovotojams skirtų memorialų. Šiai idėjai kasmet vis daugiau jaunimo tampa neabejingi šiai akcijai.


Šiais metais akcija pasiekė ir į Raseinių rajoną. Iniciatyvos globėjas – Ariogalos gimnazijos istorijos mokytojas, Ariogalos 13 kuopos šaulių vadas Andrius Bautronis, kartu su jaunaisiais Ariogalos 13 kuopos šauliais spalio 30 dieną pradėjo kilnią akciją – aplankėme 14 vietų, susijusių su laisvės kovotojų atminimu, kur uždegėme žvakutes, žuvusius partizanus, pagerbėme juos tylos minute, klausėme pasakojimų apie kiekvieną iš objektų istorijų.


Žvakutes uždegėme visose Raseinių krašto žuvusių partizanų vietose. Išvykome iš Ariogalos, pasiekėme Raseinius. Uždegėme žvakutes ir Viduklėje prie mūsų tautos didvyrių atminimo vietų. Iš Viduklės keliavome į Alėjus, sustojome prie paminklo, kuris neseniai atidengtas prie  Plauginių miško, šiame miške 1948 m. žuvusiems partizanams. Džiugu, kad jau iš toli mus pasitiko plevenanti trispalvė, kuri A. Bautronio iniciatyva, plevena prie šio paminklo ir iki šiolei. Šiluvoje sužibo mūsų degamos žvakutės prie memorialų ir  Jonui Žemaičiui –Vytautui skirto postamento. Užnugaryje palikę Šiluvą, patraukėme Betygalos link. Galiausiai, besileidžiant saulei, ėjo į pabaigą ir akcija „Uždek žvakutę Raseinių krašto partizanui“ – mūsų finišas aplink Ariogalą ir Ariogaloje esantys objektai.


Ariogalos kapinėse esantis Partizanų kalnelis ir tremtinių memorialas, kuriuos dar vasarą, besiruošiant Valstybės dienos šventei, jaunieji šauliai su mokytoju A. Bautroniu ir istorijai neabejingais mokiniais, sutvarkėme.


Paskutinis mūsų sustojimas, jau saulei nusileidus ir gamtą apgaubus tamsai, buvo šalia Ariogalos esančiame Daugėliškių miške, kuriame ne taip seniai buvo atidarytas pažintinis takas, skirtas partizaninio karo istorijai įprasminti.


Kiek daug šie žmonės – partizanai – padarė mūsų Tėvynės – Lietuvos labui. Jų ištvertą skausmą, kančią dabar tegalime įsivaizduoti. Artimųjų ašaros, kai gulintis negyvas artimas žmogus, daugiau niekada nebenusišypsojo, nebebuvo šalia, o baisiausia tai, kad net prieiti, suaimanuoti negalima, palaidoti neįmanoma, kaip pridera kilniam ir Tėvynei atsidavusiam žmogui. Kiek ši žemelė girdėjo  motinų aimanų, kiek sugėrė ašarų, kai jų sūnus daugiau namo taip ir nebegrįžo.


Džiaugiamės, kad mūsų krašte atsiranda patriotiškų, pilietiškų žmonių kaip istorijos mokytojas A. Bautronis, kuris ne tik istoriją perteikia savo lūpomis pamokos metu, bet ir suburdamas būrį jaunų žmonių, istoriją byloja ir savo darbais. Džiugu, kad galėjome prisiliesti prie kiekvienos vietos, kur žuvo mūsų Tėvynės didvyriai, pabūti rimtyje ir susikaupime, prisimenant jų nueitą kelią ir pasiaukojimą. Tegul prisiminimas, kaip tos uždegtos žvakutės prie memorialų, niekada neužgęsta kiekvieno tikro lietuvio širdyje.

 

Contact formŠios dienos vardadieniai