2019-09-20, penktadienis, 02:20.     Šiandien Ariogaloje saulė teka 07:00, leidžiasi 19:21, dienos ilgumas 12:20.

Norviliškių pilyje - Viduramžių vakarienė

2018-10-27, Janina Vaivadienė
Norviliškių pilyje - Viduramžių vakarienė

Tikrais pilies svečiais tapo Raseinių NDUC Ariogalos kabineto lankytojai , nuvykę į Šalčininkų rajone Baltarusijos pasienyje stūksančią Norviliškių pilį.

 

Dieveniškių istoriniame  regioniniame parke ant aukšto kalno pilis pastatyta XVI a.  Pasakojama, kad ši pilis atsirado iš meilės.  Rytprūsių pirklysVaitiekus Šcorcas keliavęs per Lietuvą pamatė gražią lietuvaitę Daratą Zienovičiūtę ir  ją vedė, tačiau ji atsisakė išvykti iš savo gimtųjų vietų. Pirkliui teko pastatyti pilį ir joje apsigyventi. Po vyro mirties Darata Šcorcienė padovanojo Norvėliškių palivarką  iš Vilniaus pakviestiems vienuoliams. Jie  pastatė Šv. Pranciškaus vardo bažnyčią, o vienuolynu tapo Šorcų dvaro rūmai.  Pranciškonų vienuolynas gyvavo iki 1933 metų.

 

Uždarant vienuolyną,  vienuoliai užkasė lobį, kuris iki šiol nerastas. Egzistuoja ir kol kas neatrastas tunelis iš Norviliškų į Alšėnus.  Pilies istorija mena įdomių faktų. Viena jų pasakoja apie besivaidenančią mergaitę vardu Emilija, kuriai viename menės kambarių yra medinis arkliukas. Pasirodo, vienas  vienuolis  įsimylėjo lietuvaitę ir važiavo į Romą popiežiaus  leidimo vesti. Mergina laukė ir pagimdė mergaitę, jos abi ir vaidenasi pilyje.

  

Dulkiant silpnam lietučiui mus pasitiko Norviliškių pilies šeimininkas vienuolio apdaru Pilėnas Edmundas  ir pakvietė susipažinti su restauruota, bet  viduramžių dvasia alsuojančia pilimi. Teko paklusti Pilėnui, jo inteligentiška kalba nuteikė mus pasijusti renesanso laikotarpio metu ir pavirsti grafais ir grafienėmis. Po trumpos įžangos  buvome pakviesti sėsti menėje prie ilgo valgiais nukrauto stalo. Bet kaip reiks valgyti, jei nesimato jokio stalo įrankio,  vietoj lėkščių didoki kepti papločiai? Pilėnas praneša, kad teks valgyti rankomis, juk viduramžiais nebuvo įrankių, šakutės atsirado tik XVIII – XIX amžiuje. Tuo metu šakutės vadintos velnio išmislu  ir nepatiko katalikų dvasininkams. Pilėnas su tarnaite kiekvienam užpylė vandens iš ąsočio ant rankų, ištiestų virš metalinio dubens, visai taip, kaip ritualas buvo atliekamas anksčiau. Valgėme netradicinius valgius: baklažano suktinukai, žuvis su prieskoniais , pagal tos vietovės papročius kepti morkų - obuolių blyneliai su vyšnių padažu, kiaušiniai tešloje. Pilėnas neleido atsipalaiduoti, mat viduramžiais puotos nestokodavo ne tik prabangos, bet ir pramogų. Šių tradicijų laikomasi  Norvėliškių pilyje. 

 

Kadangi pilis dar vadinama meilės pilimi, tad pasiskirsčius į šešias grupes , Pilėnas mums skyrė užduotį iš to, kas yra ant stalo, pastatyti meilės pilį. Išradingumui nebuvo ribų, visos pilys buvo labai gražios. O kokie meilės posmai buvo sukurti. Valgyti tris ar penkis kartus per dieną senovėje atrodė laiko švaistymas, todėl pietūs užtrukdavo tris valandas. Tiek laiko pietaujama dabar ir pilyje. Trumpam pakilome nuo stalų pasivaikščioti  iki čia pat esančios Lietuvos - Baltarusijos sienos, pasigrožėti medine bažnyčia. Sugrįžus skanavome naminio šerno kumpį, raugintus kopūstus su vynuogėmis, bulvių tešloje keptus pomidorus.  O  visa tai teko susidėti ant turėtų „lėkščių“ – papločių, bet  apsidžiaugę griebėme šakutes ir peilius . Įdomiai praleidome laiką, kupini įspūdžių grįžome namo. Už kelionę dėkojame organizatorei Meilutei Karaktinavičienei.

 

                                                                                                               Kabineto lankytoja Janina Vaivadienė

 

 

Contact formŠios dienos vardadieniai